عدم تحویل کالا بالاترین رتبه شکایات در خرید اینترنتی


به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی به نقل از ایسنا، سرهنگ علی نیک نفس - رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری - نیز در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که بیشترین شکایات از طریق خرید اینترنتی مربوط به چه کدام کالاهاست؟ گفت: بیشترین میزان فراوانی خرید الکترونیکی مربوط به لوازم خانگی و موبایل است که 35 درصد را به خود اختصاص داده و خدمات مشاوره و بورس 12.5 درصد، خرید خدمات و هاستینگ 10.5 درصد، اقلام فرهنگی 9.7 درصد، سی دی و مباحث آموزشی و نرم افزاری 9 درصد و شارژ تلفن همراه 6.7 درصد بود که براساس میزان فراوانی بیشترین آمار شکایات نیز به دست می آید.
حجم بالایی از جرائم، با انگیزه اقتصادی و مالی رخ می دهد

وی با بیان اینکه حجم بالایی از جرائم با انگیزه اقتصادی و مالی رخ می دهد، گفت: ساماندهی کسب و کارهای اینترنتی در حوزه مرکزتوسعه تجارت الکترونیک و وزارت صنعت، معدن و تجارت در نماد اعتماد الکترونیکی دیده شده که ما هم با توجه به لزوم دیده شدن سازوکارهای انتظامی و فرآیندهایی که نگرانی های ما را به حداقل برساند همکاری مناسبی در این زمینه انجام دادیم.

نیک نفس با بیان اینکه درحال حاضر در حوزه اعطای نماد تلاش های خوبی به صورت مشترک صورت گرفته است، افزود: هدف از اعطای نماد از دیدگاه پلیس این است که جرمی رخ ندهد و اگر جرمی اتفاق بیفتد امکان پیگیری و رسیدگی به ‌آن وجود داشته باشد.

او در عین حال بیان کرد:‌ با توجه به شکایات واصله کمتر از یک درصد شکایت‌ها مربوط به فروشگاه‌ها و مراکزی بوده که دارای نماد اعتماد بودند و در واقع عمده کلاهبرداری های صورت گرفته برای سایت هایی است که نماد اعتماد ندارند.

45.8 درصد شکایات درخریدهای اینترنتی مربوط به عدم تحویل کالا یا ارائه خدمات

نیک نفس همچنین اظهار کرد: از بین شکایات 45.8 درصد در رابطه با عدم تحویل کالا یا ارائه خدمات بود و عدم انطباق کیفیت با مشخصات فنی 20 درصد میزان شکایات را به خود اختصاص داد و جعل برند و ارائه کالاهای تقلبی نیز 10.5 درصد شکایات را از آن خود کرد.

وی ادامه داد: به طور کلی 99 درصد جرائم در فروشگاه های مجازی فاقد نماد اعتماد اتفاق می افتد که تلاش ما این است مردم حتما از فروشگاه های معتبر و دارای نماد اصلی اعتماد خرید کنند.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری گفت: در مجموعه ناجا همگرایی و هم افزایی وجود دارد و پلیس فتا، اماکن و پلیس آگاهی همکاری نزدیکی دارند که موضوع کسب و کار آنلاین دارای امنیت بیشتری شود.

نیک نفس درعین حال تاکید کرد: همکاران ما به صورت دائم در حال رصد هستند و مراکزی که قصد کلاهبرداری دارند به سرعت شناسایی شده و اقدامات قانونی لازم انجام می شود.


اخبار مرتبط

در حال حاضر خبر مرتبط با خبر جاری وجود ندارد