زيرساخت مخابراتی و فناوری اطلاعات بسختی جوابگوی نيازهای کشور


ايران درنظر دارد از کمک هاي مشاوره اي سازمان ملل براي راه اندازي و توسعه کسب و کار الکترونيک استفاده کند. به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی به نقل از روزنامه اطلاعات، سي و سومين اجلاس تخصصي شوراي تسهيل تجارت الکترونيک سازمان ملل در منطقه آسيا و اقيانوسيه موسوم به (ايفکت) ديروز با حضور نمايندگان پنج کشور آسيايي در تهران آغاز به کار کرد
در نشست افتتاحيه اين اجلاس که نمايندگان و مسئولان تجارت الکترونيک کشورهاي ژاپن، تايوان،کره جنوبي ، تايلند و هند حضور داشتند، علي اصغر توفيق معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت در سخناني توجه به دولت الکترونيک را يکي از سياست هاي اصلي ايران در موضوع تجارت داخلي و خارجي بيان و تاکيد کرد: وزارت صنعت از هر نوع نوآوري و فناوري جديد براي تسهيل در تجارت الکترونيک استقبال مي کند.

توفيق افزود: هم اکنون موضوع امضاي الکترونيک در ايران اجرايي شده است و با توجه به استقرار پنجره واحد در گمرک ها در يکي دو ماه آينده، امور گمرکي بيش از پيش تسهيل خواهد شد.

وي همچنين خواهان بهره مندي ايران از تجارب کشورهاي شرق آسيا در زمينه تجارت الکترونيک شد.

معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنين در مصاحبه با خبرنگاران از خواست وزير صنعت براي همزماني استقرار پنجره واحد در گمرکات کشور با تسهيل مقررات بازرگاني و تجاري خبر داد و گفت: پنجره واحد گمرک خدمتي مبتني بر فناوري اطلاعات و الکترونيک در آن است. يک بازرگان با يک بار مراجعه، تمام امور اداري و تشريفات صادرات و واردات را از يک محل و بصورت همزمان انجام خواهد داد و هم اکنون ايران از نظر زير ساختي آمادگي اجراي اين طرح را دارد.

وي همچنين با تشريح وضع و چشم انداز اقتصاد ايران به لحاظ بازار بزرگ خريد، کريدورهاي متعدد حمل و نقل ريلي و جاده اي شمالي - جنوبي و شرقي - غربي و همچنين جاذبه هاي کشور ايران براي صنعت توريسم گفت: بسياري از اين امور در بستر تجارت الکترونيک توسعه چشمگيري خواهند يافت.

توفيق همچنين از ارتقاي بيست پله اي ايران در رده بندي جهاني فضاي کسب و کار خبر داد و گفت: هم اکنون رتبه ايران طبق آمار سال 2014 ميلادي به 130 رسيده است، درحاليکه رده بندي سال قبل آن براي کشورمان 150 بود و اين صعود بيست پله اي ضمن اينکه نشان مي دهد فاصله زيادي تا رسيدن به وضع مطلوب داريم، بيانگر ارتقاي فضاي کسب و کار در کشورمان است.

همچنين گرکاني نژاد رئيس مرکز توسعه تجارت الکترونيک وزارت صنعت ، معدن و تجارت در حاشيه اين نشست و در مصاحبه با خبرگزاري صدا و سيما گفت: زيرساختهاي مخابراتي و فناوري اطلاعات کشور هم اکنون به سختي جوابگوي نيازهاي کشور است؛از اين رو بايد براي تحقق دولت الکترونيک و تجارت الکترونيک، اين زير ساخت هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي تقويت شود.

اخبار مرتبط

در حال حاضر خبر مرتبط با خبر جاری وجود ندارد