در سال 93 ، 52 هزار میلیارد تومان خرید اینترنتی صورت گرفت


خریداران باید مطلع شوند که نماد اعتماد می‌تواند برایشان موثر و مهم باشد /هدف ما جلب توجه و رضایت مردم است تا با حضور در فضای اینترنتی با عرضه‌کنندگان کالا و خدمات آشنا شوند. به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی محمد گرکانی‌نژاد، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار ایلنا با انتقاد از نداشتن پهنای باند ارزان و قابل دسترس برای توسعه تجارت الکترونیک اظهار داشت: کشور تجارت الکترونیک چین در حال حاضر سایه به سایه کشور آمریکا در حرکت است و بسیاری از سایت‌های چینی مانند علی‌بابا از تعداد مراجعین و بازدیدکنندگان بالایی برخوردارند که 95 درصد از بازدیدکنندگان آنها داخلی هستند
دریافت مجوز نماد اعتماد از سوی 9 هزار و 200 سایت

وی با بیان اینکه برای تجارت الکترونیک زیرساخت‌های لازم در دو بخش تکنیکی و محتوایی فراهم شده است گفت: در این راستا کارهای زیادی صورت گرفته و اینطور نیست که هیچ زیرساختی در کشور نداشته باشیم اما تمامی ظرفیت‌های بالقوه بالفعل نشده اند .

گرکانی نژاد ادامه داد: وضعیت زیرساخت‌ها در بخش فنی و دسترسی به فضای اینترنتی در چارچوب‌های تعریف شده هر کشور به صورت‌های مختلف ولی کنترل شده و مدیریت شده است.

وی خاطر نشان کرد: اما پهنای باند وسیع با قیمتی مناسب در کشور ما که خریدار وعرضه‌کننده کالا بتواند فعالیت سهل و موثری داشته باشد و مردم بتوانند به راحتی به اطلاعات دسترسی پیدا کنند در دسترس نیست !

وی ادامه داد: در صورتی که فضا مهیاتر شود با دسترسی قابل اطمینان و ارزان، طیف وسیعی از فعالیت‌ها بر روی اینترنت قابل ارائه خواهد بود.

گرکانی تصریح کرد: نماد اعتماد از 4 سال قبل آغاز به کارکرد و در دستور کار جدی مرکز تجارت الکترونیک قرار گرفت. این نماد به عنوان شناسنامه سایتها محسوب می‌شود و در صورتی که شکایتی از سایت مورد نظر صورت گیرد می‌توان آن را دنبال کرد در غیر این صورت سایت‌های بدون شناسنامه فاقد اعتبار لازم هستند.

وی گفت: خرید از سایت معتبر و سایت غیرمعتبر همانند خرید کالا از دستفروش و یا از یک مغازه داری با برند و مکان مشخص است. در این راه قوانین بازدارنده ای نیز وجود دارد بطور مثال در صورتی که سایتی نماد اعتماد نداشته باشد بانک مرکزی به آن سایت درگاه پرداخت اینترنتی نخواهد داد و با هماهنگی پلیس فتا و اماکن امکان برخورد انتظامی وجود خواهد داشت.

رییس مرکز تجارت الکترونیک تصریح کرد: پایان سال92 تعداد سایتهای دارنده نماد اعتماد 3 هزار سایت بود که هم اکنون به 9 هزار و دویست سایت رسید این در حالی است که در سال 91 ما تنها هزار سایت با نماد اعتماد داشتیم.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک تصریح کرد: در بخش ارائه محتوای فضای کسب و کار سایت‌های مختلفی ایده‌پردازی کرده‌اند و مجوز نماد اعتماد گرفته اند تا در فضای مجازی به ارائه خدمات بپردازند.

وی افزود: این موضوع نشان می‌دهد که کشور پتانسیل آن را دارد تا با نظم و ترتیب و به صورت قانونی فعالان اقتصادی را برای حضور در فضای مجازی ترغیب کند .

ارائه سیاست های تشویقی برای بهره مندی از تجارت الکترونیک

گرکانی ادامه داد: خریداران باید مطلع شوند که نماد اعتماد می‌تواند برایشان موثر و مهم باشد. ما در بسیاری از نظرسنجی‌ها و در برنامه‌های مختلف صداوسیما و رسانه های گوناگون به این موضوع پرداخته ایم اما آنچه موجب نگرانی می شود و مخاطب می‌خواهد به عنوان خریدار اطمینان داشته باشد برخورداری از حمایت از مصرف‌کننده است که ما نیز در رویدادها و رخ‌دادهای مختلف به این مهم پرداخته‌ایم.

وی تصریح کرد: ما با هماهنگی با دستگاه‌های نظارتی توانستیم این دغدغه را از میان ببریم. هرچند الزامی برای خرید اینترنتی وجود ندارد اما با فرهنگ‌سازی برای ثبت‌نام در این جشنواره ها می‌توان حق انتخاب به خریدار داد تا در صورتی که فردی درخواست خرید در فضای اینترنتی را دارد با توجه به نماد اعتماد بتواند کالای مورد نظر خود را از سایتهای معتبر تهیه کند.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در این راستا در پایان هر سال با برگزاری جشنواره و ارائه جوایز سیاست‌های تشویقی مختلفی برای خریداران ارائه می دهد .

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره های مختلف و مثلاً ارائه تخفیفات ویژه از اهرم‌های تشویقی برای استفاده بیشتر از تجارت الکترونیک محسوب می شوند که البته در سال گذشته استقبال خوبی از این جشنواره صورت گرفت و به گونه‌ای حساسیت مخاطبین را برانگیخت تا با سرکشی هرچند محدود به جشنواره از سایت‌های مورد نظرشان بازدید کنند.

گرکانی تصریح کرد: هدف ما جلب توجه و رضایت مردم است تا با حضور در فضای اینترنتی با عرضه‌کنندگان کالا و خدمات آشنا شوند.

وی گفت: بهره‌مندی از خدمات اینترنتی می‌تواند حضور در محدوده‌های جغرافیایی مختلف برای پیدا کردن کالاهای خاص را کاهش دهد همچنین هزینه‌های فروش بازاریابی و مغازه‌داری را کم می‌کند همچنین استفاده از اینگونه خدمات برای دو طرف عرضه‌ و تقاضا مفید است.

احتمال سوءاستفاده از تصویر نماد اعتماد وجود دارد / اما نماد اعتماد نمادی زنده است

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک در ادامه با بیان اینکه احتمال سوءاستفاده از نماد اعتماد وجود دارد افزود: این موضوع همانند قوانین رانندگی است به گونه‌ای که باید اطلاعات پایه‌ای و آموزش لازم در اختیار راننده ( خریدار از سایت اینترنتی) قرارگیرد تا گمراه نشود، به عنوان مثال در عوارضی ها برخی از کیوسک‌ها عوارض را به صورت نقدی و برخی دیگر به صورت الکترونیکی دریافت می‌کنند البته در کشورهای دیگر این موضوع جدی‌تر است و جریمه های سنگین‌تری برای افراد خاطی در نظر گرفته می‌شود. اگر راننده بدون آموزش یا توجه کافی از مسیر پرداخت الکترونیکی عبور کند در حالیکه تجهیزات مربوطه را روی خودرو ندارد با جریمه مواجه می شود. لذا قبل از استفاده از امکانات باید آموزش مرتبط با آن را دید و با دانش لازم بهره برداری را آغاز نمود.

وی تصریح کرد: نماد اعتماد نمادی زنده است به صورت عکس و تصویر نیست و معمولاً در بالا یا پایین صفحه در نظر گرفته شده و خریدار زمانی که با نشانگر بر روی لوگوی نماد حرکت کند یک صفحه مجزا باز می‌شود.

تقلب با استفاده از سایت های مشابه

وی ادامه داد: البته مباحث مربوط به فیشینگ که در دسته سوءاستفاده از نماد اعتماد قرار ندارد به اینگونه است که با درست کردن سایتی مشابه از مخاطبان سوءاستفاده می‌شود این در حالی است که آموزش و اطلاع‌رسانی می‌تواند تا حدود زیادی این مشکل را حل کند.

گرکانی نژاد تصریح کرد: تجارت الکترونیک و تجارت سنتی مکمل هم هستند و حتی در پیشرفته‌ترین کشورها که وضعیت پهنای باند و زیر ساخت بهتری نسبت به ایران دارند شاهد حذف تجارت سنتی نیستیم و به مردم قدرت انتخاب داده می‌شود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: با اتفاقی که در حوزه بانکداری الکترونیک رخ داد که از 10 یا 11 سال پیش آغاز شد کارت‌های بانکی الکترونیکی به میدان آمدند و این سیستم به گونه‌ای فراگیر شد که هم‌اکنون در اذهان مردم مانده و افرادی هم که سنتی هستند و سن و سال بالاتری دارند هرچند به لحاظ اخلاقی استفاده از فناوری‌های نوین محافظه‌کار هستند اما با علاقه از کارت‌های بانکی خود استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه زمانی که توانایی‌ها یا قابلیت‌های یک ابراز الکترونیک شناسایی شود امکان بهره‌برداری از آن ایجاد می‌شود گفت: در ابتدا زمانی که بانکداری الکترونیک در ایران شکل گرفت تعداد کارت‌های بانکی از چند ده هزار کارت بانکی بیشتر نبود اما خوشبختانه با فراگیر شدن استفاده از کارتهای بانکی ما دیگر شاهد بحران کمبود اسکناس در شب عید نیستیم و هم‌اکنون حتی اگر به روستاها مراجعه شود آنها نیز به سادگی از کارت بانکی استفاده می‌کنند و نفوذ فناوری توانسته منجر به این اتفاقات شود.

گرکانی نژاد افزود: به نفع مردم است که از خدمات الکترونیک استفاده کنند تا در شرایط کمبود نقدینگی نگرانی نداشته باشند. هرچند مردم حق انتخاب دارند که از کارت بانکی استفاده کنند یا از اسکناس !

وی افزود: در صورتی که بهره‌برداری درستی از ابزارهای الکترونیک صورت گیرد و در جامعه‌ این موضوع جا بیفتد حاکمیت هم موظف است زیرساخت‌های آن را فراهم کند.

وی گفت: تا 5 سال گذشته تصور عموم (بر مبنای شرایط فرهنگ خرید در کشور) این نبود که بدون لمس کردن کالایی بتوان آن را خریداری کرد اما هم اکنون در فضای تجارت الکترونیک اوضاع تغییر کرده است و به راحتی مخاطب حق انتخاب دارد.

پنجاه و دو هزار میلیارد تومان خرید آنلاین در سال 93

وی ادامه داد: تجارت الکترونیک به دو بخش بنگاه تجاری با مردم و بنگاه با بنگاه و تقسیم می‌شود. در بخش تجارت الکترونیک بنگاه با مشتریان خرد، در داخل کشور مردم آگاهانه از مزایای آن استفاده می‌کنند اما باز هم در این بخش درصد قابل توجهی جای رشد دارد و ظرفیت‌ها باید بالفعل شود.

این مقام مسئول در وزارت صنعت افزود: خرید اینترنتی به صورت آنلاین و یا پرداخت وجه در هنگام تحویل کالا درب منزل به وسیله دستگاه های پوز سیار (که هم اکنون بسیار مرسوم شده ) رقم قابل توجهی شده است.

وی افزود: براساس آمارها در بخش پرداخت آنلاین رقمی بالغ بر 52 هزار میلیارد تومان درسال 93 خرید اینترنتی صورت گرفته است که البته این ارقام ( به جز خرید شارژ و پرداخت قبض بوده ) و تنها در قالب خرید کالا و خدمات بوده است .

گرکانی نژاد گفت: رقم فوق یعنی در بخش B2Cقریب به 17 میلیارد دلار در سال 2014 خرید اینترنتی در ایران انجام شده است از طرفی براساس آمار آنکتاد 1400 میلیارد دلار خرید آنلاین در بخش B2C در سطح جهان تخمین زده می‌شود که با توجه به ارقام کشور 1.2 درصد آن سهم ایران است که به نسبت جمعیت کشور وضعیت نسبتاً مطلوبی است .

وی با بیان اینکه با افزایش پهنای باند جذابیت استفاده از اینترنت بیشتر خواهد شد افزود:این موضوع مسئولیت مسئولین را نیز بیشتر می‌کند. تسهیل در پهنای باند مانند خون در رگ‌های تجارت الکترونیک است که هرچه این خون سالم‌تر و قوی‌تر باشد وضعیت این تجارت مطلوب‌تر خواهد شد.

اخبار مرتبط

در حال حاضر خبر مرتبط با خبر جاری وجود ندارد